Muusikapreemiad

Eesti Muusikanõukogu ja Eesti Kultuurkapitali helikunsti sihtkapital tunnustasid rahvusvahelisel muusikapäeval muusikamaastiku parimaid. Koos antakse preemiad välja kümnendat aastat järjest.

Tunnustamaks Eesti muusikuid või muusikainstitutsioone, kelle tegevus on kaasa aidanud muusikavaldkonna arengule annab Eesti Muusikanõukogu alates 2002. aastast välja  muusikapreemiad. Preemiad on tunnustus kogu senise tegevuse eest. Muusikapreemiate väljaandmist toetasid Eesti Autorite Ühing, Eesti Kultuurkapitali helikunsti sihtkapital.  

 

Eesti Muusikanõukogu muusikapreemiad 2017

 

Heliloomingupreemia  – JÜRI REINVERE – globaalse haardega heliloomingu eest

Interpretatsioonipreemia  – PAAVO JÄRVI – tippdirigendina eesti muusika maailmakaardil hoidmise eest

Preemia muusikaelu jaoks olulise ja väljapaistva tegevuse eestEVI ARUJÄRV –hindamatu panus eesti nüüdismuusika mõtestamisel

 

Žüriisse kuulusid EMN-i juhatus ja annetajate esindajad, kes valisid laureaadid välja Eesti Muusikanõukogu liikmete poolt üles seatud kandidaatide hulgast.

Eesti Kultuurkapitali helikunsti sihtkapital tunnustab aastapreemiatega hooajal 2016/17 enim silma paistnud muusikategelasi  ja -kollektiive. Traditsioon sai alguse 1995. aastal.  Tänavu anti välja üheksa preemiat, ühe preemia suurus on 4000 eurot.

Helikunsti sihtkapitali aastapreemiad 2017

TÕNU NAISSOO rikkalikud džässiaastad: 50 aastat viljakat loomingulist tegevust heliloojana ja džäss-pianistina, traditsioonide järjepidevuse hoidjana

ANSAMBEL TRISKELE traditsioonide edasikandmine ja mõtestamine, eesti vaimulike rahvaviiside toomine kuulajateni

TRIIN RUUBEL – särav solist ja kontsertmeister, kõrgetasemeline muusikutöö orkestrites ja ansamblites                 

INDREK VAU – silmapaistev solist, väsimatu eesti muusika salvestaja

JOHANNA VAHERMÄGI – tipptasemel kontserttegevus vioolamängijana erinevates kammerkoosseisudes ja projektides

MART HUMAL – hindamatu panus Eesti muusikateadusesse

TANEL KLESMENT – Eesti muusika kuldne salvestaja, võrratu helirežissöör ja muusikute koostööpartner

THEODOR SINK – särav hooaeg solisti ja orkestrandina  

AARE TOOL – särav publitsistika ja jõuline tulek teadusmaailma

Sihtkapitali nõukogu koosseisus Tiia Teder, Ivari Ilja, Kristjan Randalu, Toomas Siitan, Tiina Jokinen, Märt-Matis Lill ja Marika Pärk valis preemiate saajad välja avalikult esitatud kandidaatide hulgast.

 

Preemiate pidulik üleandmine toimus Estonia kontserdisaalis. Selle aasta tseremoonia lavastaja oli Eva Koldits,  kunstiline juht Siim Aimla, vahetekstid Eero Epner, kunstnik Kairi Mändla, õhtujuht Kaie Mihkelson. Esinesid Estonian Dream Big Band ja Eesti Rahvusmeeskoor Mikk Üleoja dirigeerimisel ning solistid Indrek Vau, Triin ruubel, Johanna Vahermägi, Theodor Sink, Raivo Tafenau, Holger Marjamaa. Otseülekannet pidulikust tseremooniast vahendas ETV.

Eesti Muusikanõukogu preemiameene autor on Kristi Ringkjob, Eesti Kultuurkapitali preemiameene autorid on Risto Tali ja Rait Siska.

 

Eelnevate aastate Eesti Muusikanõukogu laureaadid

Eelnevate aastate Eesti Kultuurkapitali helikunsti sihtkapitali laureaadid
 
 
Tänavune Muusikapäev pakub muusikat kogule perele

Viies rahvusvaheline Muusikapäev viib 1. oktoobril muusika taaskord massidesse. Aset leiab ligi 120 tasuta kontserti, mis toimuvad Eestimaa eri paigus. Muusikapäevale paneb õla alla üle 750 muusiku, kes esindavad erinevaid žanreid, alates klassikast ja džässist, lõpetades pärimusmuusikaga.

Kuna Muusikapäev soovib tasuta muusikaelamust pakkuda võimalikult paljudele huvilistele, on ka kontserdipaigad valitud vastavalt. Nii kõlab muusika näiteks kontserdisaalides, kultuurimajades, kaubanduskeskustes, trammides, raudteejaamas ja turul. Muusika toovad publikuni nii tänased kui ka homsed armastatud interpreedid, kes esitavad suurepärast muusikat väga erinevatel instrumentidel ukulelest saksofonini.

„Muusikapäev toimub sel aastal pühapäeval, mistõttu on programm varasemast mõnevõrra erinev. Soovime pakkuda peredele ühist vaba päeva veetmise võimalust, samuti näiteks võimalust väljasõiduks. Nii on tänavu arvukate väiksemate muusikaliste üllatuste kõrval valikus rohkem tegevusi ühes paigas,“ räägib Muusikapäeva projektijuht Marili Jõgi.

Kontserdiprogramm on koostatud nii, et igaüks võiks leida sellest endale huvipakkuvat. Ees ootavad toredad muusikalised perepäevad. Pärnu kontserdimajas leiab aset džässipäev, Jõhvi kontserdimaja on klaverimuusika päralt, Kuressaare on folgi kütkes ning Paides ootab ees seiklus Eesti Riikliku Sümfooniaorkestriga.

Uut hingamist tuuakse orelitesse Eesti kirikutes. Orelipooltundide raames kõlab orelimuusika igas maakonnas. Üles astuvadki kohalikud orelimängijad kodukirikutest, aga ka tipporganistid, kes selle päeva puhul spetsiaalselt eri paigusse suunduvad.

Kavas on ka palju muud põnevat. Näiteks on programmis kontserte, mis on pühendatud Eesti heliloojate Mart Saare, Ester Mägi ja Veljo Tormise loomingule. Selle kõrval arutlevad nüüdismuusikast Peeter Vähi, Elis Vesik ja Ekke Västrik. Juba teist aastat on Muusikapäeval kavas ka kontserdid väljaspool Eestit, täpsemalt Inglismaal, Ameerika Ühendriikides, Norras, Austrias ja Saksamaal, kus esinevad säravad noored Eesti muusikud. Lisaks toimub Klassikaraadio koduleheküljel Muusikapäeva viktoriin. Kõik muusikahuvilised, nii noored kui vanad, on oodatud mõistatama ja oma muusikalisi teadmisi proovile panema. Küsimusi on nii klassika kui džässi ja popmuusika vallast, lahendades saab kuulata helifaile, vaadata pilti ning jälgida videot.

Rahvusvahelist Muusikapäeva tähistatakse Eesti Muusikanõukogu eestvedamisel Muusikapreemiate jagamisega aastast 2002. Tänavune Muusikapreemiate tseremoonia toimub Estonia Kontserdisaalis ning on jällegi ETV otseülekande vahendusel jälgitav. Üle-eestilist kontserdiprogrammi on korraldatud 2013. aastast. Tegemist on hea tahte projektiga, kuhu muusikud ja kontserdipaigad panustavad vabatahtlikkuse alusel. Samuti on see on päev, mis saab sündida heade toetajate ja partnerite ühisel jõul. Muusikapäeva eesmärk on juhtida tähelepanu muusika rollile ning olulisusele igapäevaelus, propageerida muusikakultuuri ja tutvustada muusikuid.

Tutvu programmiga siin!